Geri

Mock Up Wax Up

Güzel bir gülüş tasarımının hazırlanmasında hastanın sağlığından ve korunmasından sonraki en önemli kriter kişinin estetik bakış açısına uygun özgün bir tasarımın oluşturulabilmesidir. Ayrıntılı anamnez ve klinik muayeneler sayesinde doğru bir planlama ve uygun tasarım oluşturulabilmesi mümkün olabilir. Alınan dijital ölçüler ile oluşturulan tasarımların hastaya dijital ortamda sunulması ile hastanın tasarım üzerinde çeşitli seçimler yapması ve tedavi sonucu hakkında büyük oranda fikir edinmesi sağlanabilir. Ancak kişinin tedavi sonucunu ağız içerisinde görerek değerlendirebilmesi hem hastanın hem de hekimin tasarım konusunda daha objektif bir değerlendirme yapmasına imkan verir. 

Mock up ve wax up uygulamaları ise tasarımın tedavi öncesinde değerlendirilebilmesine olanak tanır. Bu uygulamalar gerekli düzenlemelerin tedaviye başlamadan yapılabilmesine yardımcı olur ve ideal tedavi sonucuna, daha az tedavi seansına ihtiyaç duyarak ulaşılabilmesini sağlar.

Mock Up ve Wax Up Nedir?

Gülüş profilini belirlemek amacıyla hazırlık aşamasında beyaz mum kullanımı ile yapılan ya da dijital tasarımın üç boyutlu olarak basılması ile oluşturulan tasarım modeli, wax up olarak adlandırılır. Wax up uygulaması ile uygulanacak tedaviden beklenen sonuç laboratuvar ortamında değerlendirilebilir. Wax up ile oluşturulan tasarımın ağız içindeki dişlere aktarılması işlemine ise mock up denir. Bu uygulama ise tasarımın klinik ortamında, ağız içerisinde pek çok farklı parametre ile birlikte değerlendirilmesini sağlar. Oluşturulan bu ön tasarımlar üzerinde gerekli durumlarda değişiklik yapılabilir. Bu sayede gülüş tasarımı objektif olarak değerlendirilerek şekillendirilebilir.

Mock Up ve Wax Up Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Mock up ve wax up uygulamalarının yapılabilmesi için öncelikle muayene yapılan seansta hastanın her iki çenesinden ölçü alınır. Bu ölçülerin yanı sıra, yüz profilinin incelenerek tasarım oluşturulmasında yararlanılacak çeşitli parametreler fotoğraf ya da video çekimleri ile kayıt altına alınır. Tüm kayıtların ve hastanın beklentilerinin değerlendirilmesinin ardından dijital ortamda çeşitli tasarım alternatifleri oluşturulur ve bu alternatifler hastaya sunulur. Hastanın seçtiği tasarım planına uygun olarak tedavi sonucunun ön gösterimini olan wax up modeli oluşturulur. Tasarımda rehber görevi görecek olan wax up modelinin ideal şartlarda oluşturulabildiği durumda ise model üzerinden silikon bir anahtar hazırlanır. Mock up aşamasında silikon anahtar ile oluşturulan tasarım ağız içerisinde dişler üzerine aktarılır. Dişlerin formları, boyutları ve renk tonu gibi çeşitli özellikleri hasta ve hekim tarafından değerlendirilir. Bu uygulama, tedavi öncesinde tasarımın değerlendirilmesinin yanı sıra tedavi seansında aşındırma işleminden sonra geçici protezlerin oluşturulmasında da kullanılabilir. 

Mock Up ve Wax Up Uygulamalarının Avantajları Nelerdir?

  • Tasarımının yüz profili ve komşu dokular ile olan uyumunun hekim tarafından daha objektif bir şekilde değerlendirilebilmesine izin verir.
  • Hastanın tedaviden beklentilerini daha net olarak belirleyebilmesine olanak tanır.
  • Tedavi sonucunun incelenmesini sağlayarak hastanın tedaviye olan güvenini artırır.
  • Dişler üzerinde hiç işlem yapmadan tedavi planının düzenlenebilmesini sağlar.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.