Geri

Porselen Lamine Dişler

TEDAVİLER

Porselen Lamine Dişler

SOHO DENTAL

Porselen Lamine (Laminate Veneers) Nedir?

Porselen lamine (laminate veneers); dişlerin şekil ve renk özelliklerinde kalıcı değişim sağlamak amacıyla, laboratuar ortamında hazırlanan estetik materyalin dişin ön yüzeyine yapıştırılması işlemidir. Kişinin yüz hatlarına, alışkanlıklarına, diş yapısına, beklentilerine ve yüzündeki belirli oran özelliklerine uyumlu olarak diş görünümünün daha estetik hale gelmesine yardımcı olur.

Paylaş:

Porselen laminelerin kaplamalardan farkı nedir?

Porselen kaplamalarda, dişin tüm yüzeylerinden aşındırma yapılır. Porselen laminelerde ise dişlerdeki aşındırma, yalnızca dişin ön bölgesi ile sınırlıdır. Özellikle estetik amaçlı planlanan tedavilerde, sağlıklı diş dokusunun büyük oranda korunmasına yardımcı olur. Porselen laminelerde, aşındırma minimum olduğu için genellikle ağrı hissedilmez veya çok az hissedilir. bazen anesteziye gerek olmayabilir.

Porselen lamine uygulamasının avantajları nelerdir?

Tedavi için dişin yalnızca ön yüzeyinden aşındırma yapılması yeterlidir. İşlem yapılırken dişlerinizin doğal formları büyük oranda korunabilir. Kullanılan porselenlerin aşınmaya karşı dirençleri yüksektir. Porselen lamine, diş yüzeyine yapıştırıldığında daha dayanıklı hale gelir. Materyalde zamanla renk değişimi gözlenmez. Uygulanacak porselen, yüzeyi cilalı bir şekilde hazırlanır. Bu sayede; sigara, çay, kahve gibi boyar özellikteki ürünlerin yüzeyde oluşturabilecekleri lekelenme problemlerini minimuma indirir. Dişlerde yapılması planlanan değişimler, işlem öncesinde tasarlanır. Bu tasarım üzerinden bir prova materyali hazırlanarak, planlanan işlemin sonucu hakkında hastaya bilgi verilir. Gerekli durumlarda, işleme başlanmadan önce tasarım üzerinde düzenlemeler de yapılabilir.

Porselen lamineler hangi dişlerin tedavilerinde tercih edilir?

Dişlerin şekil özelliklerinin düzenlenmesinde porselen laminelerden faydalanılabilir. Özellikle dişlerin boyunun uzatılmasında ve dişler arasındaki boşluk alanların kapatılmasında sıklıkla tercih edilir. Dişin ön yüzeyinde ya da kesici bölgesinde bulunan minimal kırık, çatlak ya da aşınma problemlerinin tedavisi porselen lamineler ile yapılabilir. Belirli faktörlerle renkleşmiş ya da genetik olarak koyu tonlarda olan dişlerin, renk özelliklerinin kalıcı olarak değiştirilmesi için kullanılabilir. Çapraşıklığın minimal olduğu kişilerde, ortodontik tedaviye alternatif olarak gerekli aşındırmalar yapılarak uygulanabilir. Gülüş profilini düzenlemek amacıyla, gülüş tasarımında porselen laminelerden yararlanılabilir.

Porselen Lamine tedavisi kimler için uygun değildir?

Mine dokusunun harabiyetine neden olan hastalıkların varlığında, diş yüzeyinindeki dokunun miktarı ve kalitesi porselen laminelerin bağlanabilmesi için yeterli değildir. Bunun yanı sıra, renkleşmenin yüksek olduğu dişlerde, porselen lamine bu rengi tamamen gizlemekte yetersiz kalabilir. Bu durumlarda, porselen lamine tedavisi uygulanamayacağından alternatif tedavi yöntemleri değerlendirilmelidir. Tırnak yeme, kalem ısırma, diş sıkma ya da gıcırdatma gibi kötü alışkanlıklara sahip bireylerde uygulama alanına gereğinden fazla yük gelir. Bunun yanı sıra, alt çenenin önde konumlandığı ya da dişlerin baş başa kapandığı çene ilişkilerine sahip bireylerde dişlerde orantısız yük dağılımı meydana gelir ve tedavinin başarı şansı düşer. Tedavinin ömrünü etkileyen bu problemlerin gözlendiği hastalarda, porselen lamine yapılması isteniyorsa öncelikle problemlerin ana nedenleri tedavi edilmelidir.

Porselen lamine tedavi sürecinde sizleri neler bekliyor?

Porselen lamine tedavisi; genellikle 2-3 seansta tamamlanır. Bu süreç, işlem yapılacak diş sayısına ve bu dişlerin durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Tedavinin ilk seansında, dişlerde herhangi bir işlem yapılmadan dişlerin ölçüsü alınır. Bu ölçüden elde edilen model üzerinde işlem sonunda ortaya çıkması planlanan görünüm tasarlanır ve prova aşaması için kalıp oluşturulur. Bir sonraki seansta, hazırlanan kalıp ile işlem sonunda planlanan görünüm hasta üzerinde prova edilir. Provanın olumlu geçmesi durumunda ise dişlerin ön yüzeylerinde porselen lamineye yer hazırlamak için aşındırma yapılır. Bu tedavide aşındırma minimal olduğu için çoğunlukla ağrı hissedilmez. Gerekli durumlarda ise lokal anestezi uygulanarak hastanın ağrı duyması engellenebilir. Aşındırmanın ardından porselen laminenin hazırlanacağı modeli oluşturmak için yeni bir ölçü alınır. Porselen laminenin yapıştırılacağı güne kadar ise diş yüzeyine geçici lamine yerleştirilir. Bu sayede; dişlerde hassasiyet oluşma ihtimalinin önüne geçilir, ara seanslarda meydana gelebilecek estetik problemler engellenir. Porselen lamineler hazırlandığında dişle uyumu kontrol edilir ve özel yapıştırıcılarıyla dişe yapıştırılır.

Uygulama sonrası süreçte nelere dikkat edilmelidir?

Ağız bakımının iyi olması durumunda lamineler uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılabilir. Bu bakımı sağlamak için diş fırçalama ile diş ipi ya da arayüz fırçası kullanımını içeren standart ağız bakımına özen gösterilmelidir. Ayrıca, diş ve laminenin birleşim alanlarının temiz tutulmasına çok dikkat edilmelidir.

Soho Dental Clinic ile Tanışın

Tedavi süreci, ulaşım ve konaklama.

Tedavi Süreci ve Planlama

Ağız için fotoğraflarınızla birlikte bizimle iletişime geçmenizin ardından uzmanlarımız sizin için ön teşhislerini belirledikten sonra tedavi sürecinizi planlayarak, tedavi süresi, ulaşım, konaklama ve paket bütçelerini size bildirirler. Onayınızın ardından randevunuz oluşturulur.

VIP Araçlarla Havaalanı Transferi

Size özel hizmet veren Soho Dental Clinic temsilcisi tüm sürecinizi takip eder. Randevu gününüzde havaalanında sizi VIP araç ile karşılayarak otele ulaşımınızı sağlar. 

İstanbul'un Merkezinde Konaklama

İstanbul’un merkezi Nişantaşı’nda yer alan kliniğimize yürüme mesafesinde bulunan 3-4-5 yıldızlı otelinizde konaklama süreciniz boyunca konum avantajı sayesinde, seyahat ve alışveriş gibi tüm imkanlardan faydalanarak İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

KLİNİĞİMİZDE

Kullandığımız teknolojiler
ve çözüm ortaklarımız.

SOHO DENTAL CLINIC

Uzmanımıza danışın

    Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.