Geri

Hareketli Protezler

TEDAVİLER

Hareketli Protezler

SOHO DENTAL

Hareketli Protez Nedir?

Hareketli protezler; fazla sayıdaki diş eksikliğinde, sabit protezlerin yapılamadığı hastalarda tercih edilen uygulamalardır. Tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda tam diş protezleri (damaklı diş protezleri), dişlerinin bir veya birkaçı mevcut olan hastalarda ise kroşe destekli (kancalı) ya da hassas bağlantılı (çıtçıtlı) bölümlü diş protezleri uygulanır. Hareketli protezlerde kullanılacak dişlerin rengi, şekli, boyutları ve yapısı; hastanın yüz profiline ve varsa mevcut dişlerine en uyumlu olacak şekilde seçilir. Protezin yapımı, ölçü alınması ve prova işlemleriyle birlikte ortalama 2 hafta içerisinde ve genellikle 5 seansta tamamlanır.

Paylaş:

Hareketli protezler rahatlıkla kullanılabilir mi?

Hareketli protezler, ilk kullanımında ağızda vurukların oluşumuna neden olabilir. Neden olan bölgeler kontrol seansında düzenlenir. Uygulamadan sonra dilin, dudak ve yanak kaslarının protezin parçalarına alışması bir miktar zaman alabilir. Bu dokular proteze uyum sağladığında hasta protezini rahatlıkla kullanabilir, fonksiyonlarını kolayca gerçekleştirebilir. Tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda tutuculuk, kemik miktarına bağlı olarak değişebilir. Yeterli kemik varlığında stabilitesi korunabilirken, yetersizse protez yapıştırıcılarından yardım alınabilir ya da implant uygulaması düşünülebilir. Hareketli protezlerin bakımı iyi yapıldığında uzun süre konforlu bir şekilde kullanılabilir. Bu uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgiye Dental Implant yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Parsiyel protezlerde tercih hangi durumlara göre yapılır?

Hassas bağlantılı protezler, dişten aldığı desteğini protezin içerisinden sağlamasıyla estetik görünüm oluşturur. Ancak bu destek bölgelerinin dişlerin üzerinde uygun yuvalara oturması gerektiğinden bağlantı yapılacak dişler kaplanmalıdır. Kroşe destekli protezlerde bu zorunluluk bulunmaz ancak kroşeler görünür bölgede olduğunda estetiği bir miktar bozabilir. Bunun yanı sıra hassas bağlantılı protez yapılması için tek çene üzerinde dört ila altı diş olmalıdır. Kroşe destekli protez için ise tek diş yeterlidir.

Hareketli protezde kırılma olursa tamir edilebilir mi?

Genellikle tamir edilebilmekle birlikte kırığın miktarına ve şekline göre değişkenlik gösterebilir. Kroşede ya da hassas bağlantı lastiklerinde gevşeme olduğunda bu durumlar kolaylıkla düzenlenebilir. Ancak kroşe ya da hassas bağlantıda meydana gelen kırıklarda protezin yenilenmesi gerekebilir.

Soho Dental Clinic ile Tanışın

Tedavi süreci, ulaşım ve konaklama.

Tedavi Süreci ve Planlama

Ağız için fotoğraflarınızla birlikte bizimle iletişime geçmenizin ardından uzmanlarımız sizin için ön teşhislerini belirledikten sonra tedavi sürecinizi planlayarak, tedavi süresi, ulaşım, konaklama ve paket bütçelerini size bildirirler. Onayınızın ardından randevunuz oluşturulur.

VIP Araçlarla Havaalanı Transferi

Size özel hizmet veren Soho Dental Clinic temsilcisi tüm sürecinizi takip eder. Randevu gününüzde havaalanında sizi VIP araç ile karşılayarak otele ulaşımınızı sağlar. 

İstanbul'un Merkezinde Konaklama

İstanbul’un merkezi Nişantaşı’nda yer alan kliniğimize yürüme mesafesinde bulunan 3-4-5 yıldızlı otelinizde konaklama süreciniz boyunca konum avantajı sayesinde, seyahat ve alışveriş gibi tüm imkanlardan faydalanarak İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

KLİNİĞİMİZDE

Kullandığımız teknolojiler
ve çözüm ortaklarımız.

SOHO DENTAL CLINIC

Uzmanımıza danışın

    Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.