Geri

Sinüs Lifting

TEDAVİLER

Sinüs Lifting

sinus-lifting-3
İmplant Tedavisi

Sinüs Lifting Nedir?

Üst çenede, arka bölgedeki dişlerin kaybı ile zamanla dişi çevreleyen kemik dokusunda kayıp meydana gelebilir. Bu bölgeye komşu olan sinüs boşluklarında sarkma gözlenebilir. Dokudaki kayıp nedeniyle, bölgedeki kemik dokusu başarılı bir implant tedavisi uygulamak için yeterli olmayabilir. Bu durumda, ideal bir implant tedavisi yapılabilmesi için sinüs tabanında meydana gelen kaybın bu bölgedeki kemik dokusunu yükselterek tedavi edilmesine sinüs yükseltme denir.

Paylaş:

Sinüs yükseltme işlemi implant tedavi sürecinin uzamasına neden olur mu?

Pek çok durumda, sinüs tabanı yükseltme işlemi implant tedavisi ile aynı zamanda yapılabilir. Bu işlemlerin birlikte uygulanmasına karar verilmesindeki en önemli kriter, bölgede implantın stabil kalabilmesini sağlayacak miktarda kemik dokusunun bulunmasıdır. İleri derecede kemik kaybı olan bölgelerde ise implantın hareketsizliğini sağlamak mümkün olmayabilir. Bu durumda, ideal bir implant tedavisi gerçekleştirilemeyeceği için yapılan sinüs yükseltme işleminin bölgedeki kemik dokusu ile kaynaşması beklenir. Ortalama 6 ay sonra bölgedeki kemik dokusu, implantın stabilitesinin ideal bir şekilde sağlanabilmesi için uygun hale gelir. Bu süreç tamamlandıktan sonra implant tedavisine başlanabilir. İmplant tedavileri hakkındaki ayrıntılı bilgiye sitemizde yer alan Dental İmplant yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sinüs yükseltme tedavi sürecinde sizi neler bekliyor?

Sinüs yükseltme işleminden sonra 2 saat herhangi bir besin tüketilmemelidir. Tedaviyi takip eden 24 saat boyunca işlem yapılmayan bölgedeki dişlerle yemek yenmesi, yara bölgesini korumada faydalı olur. Bunun yanı sıra, burun temizliği yapılırken yüksek basınç oluşturmamaya özen gösterilmesi, tedavi etkinliğinin sağlanmasında yarar sağlar. Bölgede kemik ekleme işlemi yapılması nedeniyle, bu yeni duruma tepki olarak bir miktar ağrı ve ödem gelişebilir. Bu durum; diş hekiminin reçete ettiği ilaçların düzenli kullanılması, ilk 24 saat bölgeye soğuk kompres uygulaması yapılması ve bölgenin hijyeninin sağlanması ile minimuma indirilebilir. Bu sayede yan etkiler; konfor kaybına neden olmadan kısa bir sürede etkisini yitirir.

Tedaviyi takiben işlem yapılan bölgede ideal bir kemik dokusunun oluşması, genellikle 6-12 ay içerisinde gerçekleşir. Bu süreçte kemik grefti; içerdiği maddeler sayesinde kemik oluşumunu ve büyümesini destekler, kemik hacminde ve yoğunluğunda istenen artışı sağlar.

Sinus yükseltme tedavisinden sonraki süreçte sizi neler bekliyor?

Yapılan ilk muayenede, ayrıntılı klinik ve radyografik incelemeler ile tedavi için gerekli olan koşulların değerlendirmesi yapılır. Uygun koşulların sağlanması durumunda ise gerekli estetik değerlendirmeler yapılarak hastanın beklentisine en uygun olacak şekilde diş protezleri tasarlanır. Diş protezinin yapılan tasarım planına uygun olarak yerleştirilebilmesi için gerekli olan implant özellikleri belirlenir. Bu özelliklerin belirlenmesi için ise hastadan alınan üç boyutlu radyografik görüntüden yararlanılır. Bu radyografik görüntüler üzerinden milimetrik ölçümler yapılır; implantın boyuna, çapına ve konumuna karar verilir.

Dental implant uygulamalarında tedavi süresi, hastanın durumuna ve ihtiyacına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bazı durumlarda, dental implant uygulaması ile aynı gün protez aşamasına geçiş yapılabilirken gerekli koşullar sağlanamadığında ek cerrahi işlemler nedeniyle süreç uzayabilir. Tedavi seansında, işlem lokal anestezi altında konforlu bir şekilde gerçekleştirilir. Bu işlemde, implantların konumuna ve boyutuna uygun olacak şekilde çene kemiği üzerinde yuvalar açılır. Yuvalar açıldıktan sonra ise gerekli bölgelere implantlar yerleştirilir ve dikiş atılarak işlem sonlandırılır. Bu işlem her bir implant için ortalama 10 dakika sürer. İşlemden yaklaşık bir hafta sonra kontrol muayenesi yapılır ve aynı zamanda bu muayenede dikişler alınır.

İmplantların yerleştirilmesinden sonra kalıcı protezlerin implant üzerine uygulanması, implantların kemik ile bütünleşmesinden sonra yapılır. Bu süreç beklenmeden kalıcı protezlerin yapılması, implantın dayanıklılığını düşürebilir ve ömrünü kısaltabilir. Bu süreç, üst çenede yaklaşık üç ayda, alt çenede ise ortalama iki ayda tamamlanır. Yetersiz kemik miktarına bağlı olarak implant uygulaması ile birlikte ek işlemler yapılmışsa ise altı aya kadar uzayabilir.

İMPLANT TEDAVİLERİ

Öncesi / Sonrası

Soho Dental Clinic ile Tanışın

Tedavi süreci, ulaşım ve konaklama.

Tedavi Süreci ve Planlama

Ağız için fotoğraflarınızla birlikte bizimle iletişime geçmenizin ardından uzmanlarımız sizin için ön teşhislerini belirledikten sonra tedavi sürecinizi planlayarak, tedavi süresi, ulaşım, konaklama ve paket bütçelerini size bildirirler. Onayınızın ardından randevunuz oluşturulur.

VIP Araçlarla Havaalanı Transferi

Size özel hizmet veren Soho Dental Clinic hasta temsilcisi tüm süreci takip eder. Havaalanında VIP araç ile karşılanarak otelinize ulaşmanızı sağlar.

İstanbul'un Merkezinde Konaklama

İstanbul’un merkezi Nişantaşı’nda yer alan kliniğimize yürüme mesafesinde bulunan 3-4-5 yıldızlı otelinizde konaklama süreciniz boyunca konum avantajı sayesinde, seyahat ve alışveriş gibi tüm imkanlardan faydalanarak İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

KLİNİĞİMİZDE

Kullandığımız teknolojiler
ve çözüm ortaklarımız.

SOHO DENTAL CLINIC

Uzmanımıza danışın