Geri

Porselen Kaplamalar (Zirkonyum, Emax)

TEDAVİLER

Porselen Kaplamalar

SOHO DENTAL

Porselen Kaplamalar (Zirkonyum, Emax)

Dental kaplama tedavileri; dişlerin doğal görünümüne uygun olan özel materyallerle kaplanarak şekil, renk ve formunun düzenlenmesi işlemidir. Bu işlem; diş çürüklerinin, kırılmış dolguların, dişlerin eksikliğine bağlı olarak meydana gelen boşlukların tedavi edilmesinde tercih edilebilir. Madde kaybı olan dişlere uygulandığında bu dişlerin, sağlamlığını artırarak dişin ağızda daha uzun süre sağlıklı bir şekilde korunabilmesine yardımcı olur. Eksik dişlerin yerine protez konulmasına olanak tanıyarak ise diş eksikliğine bağlı olarak kaybedilen fonksiyonun geri kazanılmasını sağlar. Dental kaplamalar aynı zamanda estetik amacıyla planlanan düzenleme işlemlerinin yapılabilmesine olanak tanır.

Paylaş:

Dental kaplama tedavilerinin avantajları nelerdir?

Dental kaplama tedavileri; derin çürük ya da kırklara bağlı olarak dayanıklılığını kaybetmiş dişlerin sağlam dokularına destek olarak, sağlıklı bir şekilde kullanılmasına olanak tanır. Tedavinin tüm aşamaları dijital ortamda kayıt edilebilme özelliği, tedavide düzenleme yapılmasının gerektiği durumlarda kolaylık sağlar. Düzenleme işlemleri, pratik bir şekilde kısa sürede tamamlanabilir. Bakımı düzenli olarak sağlandığında uzun bir süre konforlu bir şekilde ağız içerisinde hizmet verebilir. Ağız içerisindeki estetik ya da fonksiyonel pek çok problemin oldukça kısa bir sürede, efektif bir şekilde tedavi edilmesine izin verir. İnsan vücuduna uyumlu materyalleri ile sağlığınızı korurken diş dokusuna uyumlu olması ile doğal görünümden ödün vermeden uygulama yapılabilmesine olanak tanır. Dişlerin; renginin kalıcı olarak değiştirilmesinde, boylarının uzatılmasında, aralarında bulunan doğal ya da sonradan oluşmuş boşlukların doldurulmasında, asimetrik görünümlerinin düzenlenmesinde ya da diğer şekil özelliklerinin değiştirilmesinde kullanılabilir. Bu sayede, etkin bir gülüş tasarımı oluşturulmasına önemli oranda katkı sağlar.

Dental kaplama tedavilerinde hangi yöntemin uygulanacağına nasıl karar verilir?

Dental kaplama uygulamalarında tercih edilen tedavi yöntemi; dişlerin durumuna, estetik özelliklerine, hastanın yüz profiline, alışkanlıklarına ve beklentisine göre değişkenlik gösterir. Tüm bu parametreler göze alınarak hastanın dental ve genel sağlığını destekleyecek en ideal tedavi alternatifleri, diş hekimi tarafından ayrıntılı bir şekilde açıklanarak hastaya sunulur ve uygulanacak yöntem hasta ile birlikte belirlenir. Üstün estetik özellikleri ile dental kaplama tedavilerinde en sık tercih edilen yöntemler; porselen lamine, zirkonyum diş kaplama ve empress diş kaplama uygulamalarıdır.

Kaplama işleminin dişin yalnızca ön yüzeyinde uygulandığı porselen lamine tedavisi hakkında ayrıntılı bilgileri içeren yazımız ise sitemizde ayrıca yer almaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum beyaz renkli sert bir metal elementidir. Diş kaplama tedavilerinde metal elementlerinin dayanıklılık özelliklerine ihtiyaç duyulduğu zamanlarda, ideal estetik özelliklerden ödün vermeden kaplama uygulamasının yapılabilmesi için tercih edilir. Kırılmaya karşı direnci oldukça yüksek olan bu materyal, gün içerisinde kuvvetin yoğun olarak geldiği arka dişlerde tek diş kaplama ya da diş köprüsü uygulamaları için tercih edilebilir. Yüksek dayanımı estetik avantajlarla buluşturması sayesinde implant üstü protezlerde sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra, yüksek örtücülük özelliği oluşturabildiği için ileri düzeyde renk değişimi olan dişlerin estetik tedavileri için uygun bir seçenektir. Dişler arasındaki doğal boşlukların kapatılmasında ve minimal çapraşıklık olan dişlerde de estetik amaçlı olarak uygulanabilir. İnsan vücudu ile uyumlu olması sayesinde güvenle kullanılabilir.

Empress Diş Kaplama (E-max)

Empress diş kaplama materyalleri, diş tedavilerinde kullanılan seramik materyalin özel yöntemler ile güçlendirilmiş versiyonlarıdır. Güçlendirme işlemi ile aşınmalara karşı uzun süre dayanıklılık gösterebilen bir materyal haline gelir. Yüksek ışık geçirgenliği özelliği sayesinde kaplama tedavisinde oldukça doğal bir görünüm oluşturur. Bu doğal görünüm, özellikle ön dişlerde renk ve form değişikliği yapılması planlanan işlemlerde tercih edilir. Yeterli dayanıklılığa sahip olması sayesinde arka dişlerde, tek diş kaplama işlemlerinde de empress kaplama tedavileri uygulanabilir. Ancak diş köprüsü proteze gelen yük miktarının daha yüksek olduğu tedavilerde ideal dayanıklılığın sağlanabilmesi için zirkonyum diş kaplama tedavilerinin uygulanması daha doğru olur.

Dental kaplama tedavi sürecinde sizleri neler bekliyor?

Dental kaplama tedavileri, genellikle 5 ila 7 gün arasında tamamlanır. Tedavi yöntemine, tedavinin uygulanacağı dişlerin sayısına ve durumuna bağlı olarak bu süreç değişkenlik gösterebilir. İlk randevuda, uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesi ve tasarım özelliklerinin planlanabilmesi için ayrıntılı bir muayene yapılır ve çeşitli kayıtlar alınır. Gerekli analizlerin yapılmasının ardından diş hekimi, uygulanabilecek tedavi alternatiflerini hastaya sunar. Tedavi için uygun olan yöntem ve tasarım özellikleri hekim ve hasta tarafından ortak karar ile belirlenir. Bu planlamaya uygun olarak tedavinin kişiye özel tasarımı yapılarak hastaya sunulur.

Tedavi işlemleri genellikle 2 ila 4 seans sürer. Tedavi seansında, uygun koşulların sağlanabilmesi durumunda öncelikle yapılacak işlemin provası yapılır. Bu sayede hastanın tedavinin sonucu hakkında daha somut bir fikir edinmesi sağlanır. Gerekli durumlarda, bu aşamada tasarım üzerinde düzenleme yapılabilir. Yapılacak tasarım planına kesin olarak karar verildiğinde, kaplamanın sağlıklı bir şekilde diş dokusunun üzerine oturabilmesi için gerekli aşındırma işlemleri yapılır. Daimi protezler hazırlanana kadar geçen sürecin; estetik özelliklerden ödün vermeden, konforlu bir şekilde geçirilebilmesi için işlem yapılan dişlerin üzerine geçici diş protezleri yerleştirilir. Daimi diş protezleri hazırlandığında dişler ile uyumu ağız içerisinde kontrol edilir. Protez, dişler ile kusursuz bir şekilde uyum sağladığı zaman özel yapıştırıcıları ile daimi olarak dişe yapıştırılır.

Dental kaplama tedavisinden sonraki süreçte sizleri neler bekliyor?

Dental kaplama tedavisi sonrasında hasta, konfor kaybı yaşamadan günlük rutinine kolaylıkla dönebilir. İşlem sonrasında sıcak ve soğuğa karşı minimal bir hassasiyet gözlenebilir. Ancak bu durum, oldukça kısa sürelidir. Hassasiyet birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Kaplamaların uzun ömürlü olarak güvenle kullanılabilmesi için bakımına önem gösterilmelidir. Diş fırçalama ve diş ipi ya da ara fırçasının kullanımı ile rutin ağız hijyeninin sağlanması, dental kaplamaların bakımı için yeterlidir.

Soho Dental Clinic ile Tanışın

Tedavi süreci, ulaşım ve konaklama.

Tedavi Süreci ve Planlama

Ağız için fotoğraflarınızla birlikte bizimle iletişime geçmenizin ardından uzmanlarımız sizin için ön teşhislerini belirledikten sonra tedavi sürecinizi planlayarak, tedavi süresi, ulaşım, konaklama ve paket bütçelerini size bildirirler. Onayınızın ardından randevunuz oluşturulur.

VIP Araçlarla Havaalanı Transferi

Size özel hizmet veren Soho Dental Clinic temsilcisi tüm sürecinizi takip eder. Randevu gününüzde havaalanında sizi VIP araç ile karşılayarak otele ulaşımınızı sağlar. 

İstanbul'un Merkezinde Konaklama

İstanbul’un merkezi Nişantaşı’nda yer alan kliniğimize yürüme mesafesinde bulunan 3-4-5 yıldızlı otelinizde konaklama süreciniz boyunca konum avantajı sayesinde, seyahat ve alışveriş gibi tüm imkanlardan faydalanarak İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

KLİNİĞİMİZDE

Kullandığımız teknolojiler
ve çözüm ortaklarımız.

SOHO DENTAL CLINIC

Uzmanımıza danışın

    Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.