Geri

İmplant Tedavisi

TEDAVİLER

İmplant Tedavisi

Implant Nedir?
Implant Nedir?
İmplant Tedavisi

Dental İmplant Nedir?

Dental implantlar; ağız ortamında eksik olan dişlerin yerine restorasyon yapılabilmesi için çene kemiği içerisine yerleştirilen, dişin kökünü taklit eden titanyum vidalardır. Gerçek dişlerin diğer dokularla ilişkisini ideale en yakın şekilde taklit ettiği için bölgedeki diğer dokuların yeterli olması durumunda oldukça doğal bir görünüm oluşturur.

Çevre diş dokularında işlem yapılmasına gerek kalmadan ilgili bölgeye sabit protez yapılmasına izin verir. O bölgeye yapılması planlanan kuron ya da köprü protezlerini desteklemek için yapay diş kökü olarak işlev görür.

İmplantlar sabit protezlerin yanı sıra, hareketli protezlere destek olması için de yerleştirilebilir. Oluşturduğu destek ile hareketli protezlerin dezavantajlarını minimuma indirir.

Paylaş:

Dental implant uygulamasının avantajları nelerdir?

Dental implantlar; ağız ortamında eksik olan dişlerin yerine restorasyon yapılabilmesi için çene kemiği içerisine yerleştirilen, dişin kökünü taklit eden titanyum vidalardır. Gerçek dişlerin diğer dokularla ilişkisini ideale en yakın şekilde taklit ettiği için bölgedeki diğer dokuların yeterli olması durumunda oldukça doğal bir görünüm oluşturur.

Çevre diş dokularında işlem yapılmasına gerek kalmadan ilgili bölgeye sabit protez yapılmasına izin verir. O bölgeye yapılması planlanan kuron ya da köprü protezlerini desteklemek için yapay diş kökü olarak işlev görür.

Dental implant uygulamasında yaş sınırı var mı?

Bu uygulamanın yapılabilmesi için kemik gelişiminin tamamlanmış olması önem taşır. Çene kemiklerinin gelişimi; kadınlarda yaklaşık olarak 15-16 yaşında tamamlanırken erkeklerde genellikle 17-18 yaşlarına kadar devam eder. Kemiğin gelişim durumuna ve hastanın tedavi ihtiyacına bağlı olarak, tedavi yaşı için belirlenen alt limit değişkenlik gösterebilir.

Tedavinin uygulanma yaşı için üst bir limit bulunmaz. Ancak diş eksikliği olan bölgede, zamanla kemik erimesinde artış ve çevre dişlerde devrilme meydana gelebilir. Bu durumlar gerçekleştiğinde ise implant uygulaması yapılabilmesi için ek tedavilere ihtiyaç olabilir. Bu ihtimali minimuma indirebilmek için mümkün olan en erken dönemde implant tedavisinin planlanmasında fayda vardır.

Dental implant tedavi sürecinde sizi neler bekliyor?

Yapılan ilk muayenede, ayrıntılı klinik ve radyografik incelemeler ile tedavi için gerekli olan koşulların değerlendirmesi yapılır. Uygun koşulların sağlanması durumunda ise gerekli estetik değerlendirmeler yapılarak hastanın beklentisine en uygun olacak şekilde diş protezleri tasarlanır. Diş protezinin yapılan tasarım planına uygun olarak yerleştirilebilmesi için gerekli olan implant özellikleri belirlenir. Bu özelliklerin belirlenmesi için ise hastadan alınan üç boyutlu radyografik görüntüden yararlanılır. Bu radyografik görüntüler üzerinden milimetrik ölçümler yapılır; implantın boyuna, çapına ve konumuna karar verilir.

Dental implant uygulamalarında tedavi süresi, hastanın durumuna ve ihtiyacına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bazı durumlarda, dental implant uygulaması ile aynı gün protez aşamasına geçiş yapılabilirken gerekli koşullar sağlanamadığında ek cerrahi işlemler nedeniyle süreç uzayabilir. Tedavi seansında, işlem lokal anestezi altında konforlu bir şekilde gerçekleştirilir. Bu işlemde, implantların konumuna ve boyutuna uygun olacak şekilde çene kemiği üzerinde yuvalar açılır. Yuvalar açıldıktan sonra ise gerekli bölgelere implantlar yerleştirilir ve dikiş atılarak işlem sonlandırılır. Bu işlem her bir implant için ortalama 10 dakika sürer. İşlemden yaklaşık bir hafta sonra kontrol muayenesi yapılır ve aynı zamanda bu muayenede dikişler alınır.

İmplantların yerleştirilmesinden sonra kalıcı protezlerin implant üzerine uygulanması, implantların kemik ile bütünleşmesinden sonra yapılır. Bu süreç beklenmeden kalıcı protezlerin yapılması, implantın dayanıklılığını düşürebilir ve ömrünü kısaltabilir. Bu süreç, üst çenede yaklaşık üç ayda, alt çenede ise ortalama iki ayda tamamlanır. Yetersiz kemik miktarına bağlı olarak implant uygulaması ile birlikte ek işlemler yapılmışsa ise altı aya kadar uzayabilir.

dental-implant-01

Dental implant tedavisi iyileşme süreci

Sanılanın aksine dental implant tedavileri, oldukça basit ve güvenlidir. Konforlu bir işlem olması sayesinde, tedavinin hemen sonrasında günlük hayata rahatlıkla geri dönülebilir. Tedaviden sonra, genellikle ağrı gözlenmez. Ancak, cerrahi işlem yapılmasına bağlı olarak nadiren minimal ağrı ve ödem meydana gelebilir. Bu problemlerin görülme ihtimali, hekimin reçete ettiği ilaçların düzenli olarak kullanılması, bölgeye soğuk kompres uygulanması ve iyi bir ağız bakımı ile kolaylıkla minimuma indirilebilir. Ağız hijyenine dikkat edilmesi, implant tedavisinin uzun dönem başarısında da oldukça etkilidir. Rutin diş fırçalama ve diş ipi ya da arayüz fırçalarının kullanımı ile implant bölgesinin temizliği kolaylıkla sağlanabilir. Bir diğer önemli nokta ise tedaviyi takip eden ilk iki yıllık süreçte altı ayda bir, bu süreçten sonra yılda bir diş hekimi kontrolüne gidilmesidir. Bu sayede; ağız ortamında implanta zarar verebilecek koşulların oluşmasına neden olacak bir etken varsa erken teşhis edilebilir, implantta önemli bir hasara neden olmadan ortadan kaldırılabilir.

Dental implantların uygulanması güvenli midir?

Dental implantlar; yeterli kemik miktarı sağlandığında, çevre dokulara zarar vermeyecek bir konumda yerleştirildiğinde, hastanın tedaviye engel olacak bir alışkanlığı ya da hastalığı olmaması durumda oldukça güvenlidir. Bu implantlar, titanyum elementinin uygun formu sağlayabilmesi için özel işlemlerden geçirilmesi ile üretilmektedir.

Titanyum, insan vücudu ile uyumlu bir materyal olması sayesinde alerjik ya da toksik bir reaksiyona sebep olmaz. Bu sayede, ağız içerisinde güvenle kullanılabilir. Rutin ağız bakımı iyi bir şekilde yapıldığında da ağız içerisinde uzun yıllar boyunca güvenli bir şekilde kullanımına devam edilebilir.

dental-implant-03

İhtiyacınız olan dental implant sayısı nedir?

Tüm dişlerini kaybetmiş bir hastada; hareketli protez kullanımı tercih ediliyorsa, bu protezi desteklemek için, hastanın tedavi ihtiyacına göre değişmekle birlikte genellikle tek çenede 2 ila 4 implant yapılması yeterli olur.

Sabit protez yapılmasının tercih edildiği durumlarda ise tedavi, özel teknikler sayesinde 4 ila 8 implantın uygulaması ile yapılabilir. Bu teknikler hakkında ayrıntılı bilgiye All on 4 ve All on 6 İmplant Uygulamaları yazımızdan ulaşılabilir. Diş eksikliğinin bölgesel olduğu durumlarda ise uygulanması gerekli olan implant sayısı, çene kemiğinin yapısına, sağlıklı dişlerin konumuna, ilgili bölgenin konumu ve uzunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Dental implant uygulamalarının maliyeti nedir?

İmplant uygulamalarında maliyet, yapılması planlanan tedaviye ve kullanılmasına karar verilen implant markasına göre değişkenlik göstermektedir. Tedavi planında; tedaviye ek cerrahi işlemlerin gerekliliği, uygulanacak implant sayısı, tercih edilen uygulama tekniği ve implant üzerine hazırlanması planlanan protezin özellikleri maliyeti belirleyen faktörlerdir. Sizin için en ideal olacak dental implant uygulamasının fiyatını öğrenmek için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

İMPLANT TEDAVİLERİ

Öncesi / Sonrası

Soho Dental Clinic ile Tanışın

Tedavi süreci, ulaşım ve konaklama.

Tedavi Süreci ve Planlama

Ağız için fotoğraflarınızla birlikte bizimle iletişime geçmenizin ardından uzmanlarımız sizin için ön teşhislerini belirledikten sonra tedavi sürecinizi planlayarak, tedavi süresi, ulaşım, konaklama ve paket bütçelerini size bildirirler. Onayınızın ardından randevunuz oluşturulur.

VIP Araçlarla Havaalanı Transferi

Size özel hizmet veren Soho Dental Clinic hasta temsilcisi tüm süreci takip eder. Havaalanında VIP araç ile karşılanarak otelinize ulaşmanızı sağlar.

İstanbul'un Merkezinde Konaklama

İstanbul’un merkezi Nişantaşı’nda yer alan kliniğimize yürüme mesafesinde bulunan 3-4-5 yıldızlı otelinizde konaklama süreciniz boyunca konum avantajı sayesinde, seyahat ve alışveriş gibi tüm imkanlardan faydalanarak İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

KLİNİĞİMİZDE

Kullandığımız teknolojiler
ve çözüm ortaklarımız.

SOHO DENTAL CLINIC

Uzmanımıza danışın

    Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.