Geri

Gülüş Tasarımı

TEDAVİLER

Gülüş Tasarımı

SOHO DENTAL

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, hastanın gülmesi ve konuşması esnasında maksimum estetiğin sağlanabilmesi için belirli dokularda düzenlemeler yapılmasıdır. Bu etki; dişlerin, dudakların ve diş eti dokusunun kişiye özel olarak uyumlandırılması ile sağlanır. Hastanın cinsiyeti, yüz şekli ve karakter özellikleri tasarımın yönünü belirleyen birincil parametrelerdir. Bu işlemler sayesinde; kişinin kısa bir sürede, beğenisine en uygun olan gülüş profiline ulaşması mümkündür.

Paylaş:

Gülüş tasarımı yapılırken hangi işlemler uygulanabilir?

Gülüş tasarımı oluşturulurken hem diş dokusunda hem de çevre dokularda işlem yapılabilir. Gerekli durumlarda pembe estetikle diş eti dokusu düzenlenebilir, seviyelendirilebilir ya da dudak konumlandırma işlemi yapılabilir. Dişlerin yalnızca renginde değişiklik yapılması istendiğinde diş beyazlatma işlemleri ile diş renginde kısa bir sürede belirgin değişiklik oluşturulabilir. Dişlerin şeklinde, renginde veya yapısında kalıcı değişiklik yapılması istendiğinde ise porselen lamine tedavileri ya da tam seramik kaplamalar ile bu değişiklikler kolaylıkla sağlanabilir. Kimi zaman, gülüş tasarımının sağlanması için bu işlemlerden yalnızca bir tanesi yeterli olabilir. Bazı durumlarda ise bu tedavi alternatifleri kombine olarak kullanılabilir.

Gülüş tasarımı tedavisi kaç seansta tamamlanır?

Tasarım süreci, genellikle 2 seansta tamamlanır. Bu süreçte planlanan tasarımın, dijital ortamda oluşturularak hastaya sunulması ve uygun koşullarda hastanın üzerinde prova edilmesi ile hasta için en ideal olacak tasarım özellikleri ayrıntılı olarak belirlenir. Tasarıma kesin olarak karar verilmesi durumunda ise tedavi işlemlerine başlanır. Tedavi işlemleri genellikle 3 seansta tamamlanır. Ancak, dişlerin durumuna ve yapılacak işleme bağlı olarak seans sayısı değişkenlik gösterebilir.

Gülüş tasarımın oluşturulma sürecinde neler yapılır?

Gülüş tasarımının hazırlığı, genellikle 3 ila 5 gün içerisinde tamamlanır. Tasarımın planlaması, ilk seansta hastadan alınan ölçü ve profil görüntülerinin dijital ortamda değerlendirilmesi ile yapılır. Bu verilerin değerlendirmesi; hastanın yüzün şekli, göz, kulak, burun, çene ucu gibi pek çok parametre üzerinden yapılır. Bu bilgiler ışığında, hastanın karakterine ve beklentisine de uyum sağlayabilecek en ideal tasarımın oluşturulabilmesi için planlamalar yapılır.

Gülüş tasarımına karar verilmesi ya da tasarımın değiştirilmesi süreçleri nasıl ilerler?

İdeal gülüş tasarımının sağlanması için uygulanabilecek tüm tedavi alternatifleri ve tasarım seçenekleri; diş hekimi tarafından, ilk muayene esnasında, ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Dişler için hazırlanan tasarım; diş eti uygulamaları, ortodonti işlemleri ve dental implant tedavileri ile desteklenebilir.

Dijital ortamda hazırlanan tasarımın sunulması sırasında ya da prova seansında, ihtiyaç duyulması halinde tasarım değişikliğine gidilebilir. Minimal tasarım değişiklikleri, aynı seans içerisinde yapılabilir. Daha büyük değişiklikler için ise yeni bir randevu planlaması yapılabilir. Tasarımın hasta beklentisini tamamen karşılaması durumunda, tedaviye başlama kararı alınır ve tedavi için yeni bir randevu planlanır. Yapılacak tüm işlemler kayıt altına alınır ve dijital ortamda saklanır.

Gülüş tasarımı tedavi sürecinde sizi neler bekliyor?

İdeal gülüş tasarımının oluşturulabilmesi için ilk seansta ayrıntılı bir muayene yapılır. Bu sayede, hastaya en uygun olan tedavi yöntemleri belirlenmiş olur. Uygulanacak tedavi yöntemine hasta ile karar verildikten sonra, gerekli tasarımın yapılabilmesi için hastanın her iki çenesinin de ölçüsü alınır. Dişlerin görünümü ve birbirleriyle olan ilişkileri bilgisayar ortamına aktarılır. Aynı seansta, fotoğraf stüdyosunda hastanın farklı profillerdeki görünümünü kaydetmek amacıyla gerekli açılardan fotoğraf ve video kayıtları alınır. İdeal gülüş profilini oluşturabilecek tasarım önerileri, hastaya sunulur ve tasarım özelliklerine karar verilir. Kişiye özel hazırlanan tedavi planı, dijital ortamda tasarlanır ve hasta ile paylaşılır. Bu sayede, hastanın tedavinin sonucu hakkında ayrıntılı bir fikir edinmesi sağlanır.

Yalnızca pembe estetik yapılması planlanıyorsa tedavi, çoğunlukla tek seansta tamamlanabilir. Ancak, seans sayısı diş etlerinin durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Dişlerde form değişikliği yapılması planlanıyorsa, işlemin uygunluğuna bağlı olarak tedavi seansından önce prova yapılması planlanabilir. Tedavinin prova yapılmaya uygun olması durumunda; ilk seansta ağızdan alınan ölçü üzerinden, planlanan tedavinin prova edilebilmesi için silikon kalıp hazırlanır. İkinci seansta prova aşaması ile hasta, yapılan planlamanın meydana getireceği değişim hakkında daha somut bir bilgi edinir. Bu aşamada gerekli durumlarda, tasarım kolaylıkla düzenlenebilir. Tasarımın tamamen beğenilmesi durumunda ise dişlerde ve diş etlerinde yapılması planlanan işlemler tamamlanır. Bu işlemlerin kaydedilmesi ve tasarıma adapte edilebilmesi için hastadan tekrar ölçü alınır. Ölçü alındıktan sonra, hastanın kalıcı diş protezleri hazırlanana kadar geçen süreyi konforlu bir şekilde geçirebilmesi için işlem yapılan dişlere geçici protezler uygulanır.

Bir sonraki seansta, kişiye özel olarak hazırlanmış kalıcı lamine ya da kaplamaların provaları yapılır. Kalıcı protezler, diş ile tamamen uyum sağlıyorsa dişe kalıcı olarak yapıştırılır ve tedavi tamamlanır. Tedaviyi takip eden ilk dönemde; birinci hafta, birinci ay ve üçüncü ayda, daha sonrasında ise altı ayda bir diş hekimi kontrolleri ile diş sağlığının ve estetik özelliklerin kontrol edilmesi tedavinin ömrünü önemli derecede uzatır.

Gülüş tasarımında prova işlemi nasıl uygulanır?

Prova materyali, hastadan ilk seansta alınan ölçü üzerinden silikon kalıp oluşturması ile hazırlanır. Hazırlanan gülüş tasarımının silikon kalıba aktarılmasıyla hasta, dişleri üzerinde hiç işlem yapılmadan önce tedavinin sonucu hakkında net bir fikir sahibi olabilir. Hazırlanan silikon kalıp, dişlerin üzerine yerleştirilir. Daha sonrasında bu tasarım ayna karşısında ya da kamera kayıtları üzerinden incelenebilir. Prova işlemi tamamlandıktan sonra silikon kalıp ağızdan çıkarılır.

Prova işleminin uygun olmadığı durumlar nelerdir?

Bir ya da birden fazla dişin, gülüş tasarımının planlandığı hattın daha önünde yer alması durumunda, yapılacak olan prova işlemi sağlıklı sonuç vermeyecektir. Hattın önünde konumlanan dişler, hazırlanan ideal tasarımın doğru bir şekilde aktarılabilmesini engeller. Bu durumda, prova yapılabilmesi için öncelikle bu dişler üzerinde düzenleme yapılması gerekir. Tasarıma karar verilmesi aşamasında bu durum göz önünde bulundurularak planlama yapılır.

Soho Dental Clinic ile Tanışın

Tedavi süreci, ulaşım ve konaklama.

Tedavi Süreci ve Planlama

Ağız için fotoğraflarınızla birlikte bizimle iletişime geçmenizin ardından uzmanlarımız sizin için ön teşhislerini belirledikten sonra tedavi sürecinizi planlayarak, tedavi süresi, ulaşım, konaklama ve paket bütçelerini size bildirirler. Onayınızın ardından randevunuz oluşturulur.

VIP Araçlarla Havaalanı Transferi

Size özel hizmet veren Soho Dental Clinic temsilcisi tüm sürecinizi takip eder. Randevu gününüzde havaalanında sizi VIP araç ile karşılayarak otele ulaşımınızı sağlar. 

İstanbul'un Merkezinde Konaklama

İstanbul’un merkezi Nişantaşı’nda yer alan kliniğimize yürüme mesafesinde bulunan 3-4-5 yıldızlı otelinizde konaklama süreciniz boyunca konum avantajı sayesinde, seyahat ve alışveriş gibi tüm imkanlardan faydalanarak İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

KLİNİĞİMİZDE

Kullandığımız teknolojiler
ve çözüm ortaklarımız.

SOHO DENTAL CLINIC

Uzmanımıza danışın

    Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.