Geri

Dijital Diş Hekimliği

TEDAVİLER

Dijital Diş Hekimliği

SOHO DENTAL

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Dijital diş hekimliği; hastadan ölçü alınması, tedavi materyallerinin tasarımının ve üretiminin yapılması işlemleri için bilgisayar destekli modelleme ve işleme teknolojilerinden yararlanılmasıdır. Dişlere ya da implant üzerine yapılması planlanan protezler, çeşitli amaçlarla hazırlanması gereken diş plakları bu sistemle tasarlanabilir ve işlenebilir. Bu uygulamalarda hastadan alınan tüm kayıtlar ve yapılan tasarımlar, dijital ortamda muhafaza edilebildiğinden hastanın ilerleyen dönemlerde ihtiyaç duyduğu tedaviler için de rehber olabilir.

Paylaş:

Dijital kayıtların avantajları nelerdir?

Dijital diş hekimliğinde ölçü işlemi, optik kamera sistemi yardımıyla öğürme refleksini tetiklemeden kolaylıkla tamamlanabilir. Ölçü işleminde konfor sağlamasının yanı sıra, hata payı daha düşüktür. Ayrıca hızlı bir yöntem olmasıyla da tercih sebebi olabilir. Alınan ölçü; ön ve yan profil görüntüleri gibi hastadan alınan diğer kayıtlarla entegre edilebilir. Dijital ortamda yapılan tasarımlar, daha ayrıntılı bir şekilde oluşturulabilir ve bilgisayar destekli sistemler bu detayları üretim esnasında kolaylıkla işleyebilir. Bu sayede provalar sırasında gözlenebilecek uyumsuzluk problemleri minimuma indirilir. Yapılan dijital tasarımlar, hem hastanın profil görüntüleri üzerinde hem de prova safhasında ağız içerisinde hastaya gösterilebildiği için hasta tedavi öncesinde ortaya çıkacak sonuç hakkında fikir edinebilir. İşleme safhasından önce tasarımda düzenlemeler yapılabilir.

Dijital gülüş tasarımında sizi nasıl bir süreç bekliyor?

Gülüş tasarımında dijital diş hekimliğinden faydalanmak tedavi sürecini hızlandırır. Bunun yanı sıra, hastanın yapılacak işlemlerin öncesinde sonuçla ilgili bilgi edinmesini sağlar. İlk tedavi seansında dijital gülüş tasarımı için ağız içinin ölçüsü alınarak dişlerin görünümü ve birbirleriyle olan ilişkileri bilgisayara aktarılır. Aynı seans içerisinde, stüdyo ekipmanlarıyla hastanın farklı profillerindeki görünümünü kaydetmek amacıyla profesyonel fotoğraf ve video çekimleri yapılır. Hastaya, tedavi alternatifleri ve bu tedaviler için dişlerde yapılması planlanan işlemler ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Gülüş tasarımı gerekli durumlarda protez yapımının yanı sıra diş eti tedavileri, ortodontik işlemler ve implant uygulamaları ile birlikte yapılabilir.

Tasarım Süreci

Bu süreç ortalama 3-5 günde tamamlanır. Süreç içerisinde hekim, hastadan alınan kayıtların değerlendirmelerini yapar. Bu değerlendirmeler sonucunda; hastanın beklentilerine, ayrıntılı yüz profiline, mevcut dişlerine ve diş ilişkilerine göre ideal tasarım seçeneklerini planlar. Tüm bu parametrelere maksimum uyum sağlayan dizayn üzerinden dijital tasarım modeli oluşturulur. Bu model üzerinden ise ikinci seansta yapılacak olan prova işlemi için silikon kalıp hazırlanır.

Prova Süreci

İkinci seansta yapılan prova işleminde, tasarımın uyumluluğu hasta üzerinde test edilir. Aynı zamanda hasta bu seansta, tasarımın meydana getireceği değişim hakkında daha somut bir bilgi edinir. Ancak hastanın doğal dişleri, gülüş tasarımının planlandığı ideal sınırlara göre çok önde ya da dışarıda konumlanıyorsa, provada planlanan tasarım doğru bir şekilde aktarılamaz. Bu durumlarda, hasta ağzında prova yapılabilmesi için öncelikle bu dişlerin pozisyonları düzenlenmelidir.

Prova seansı içerisinde, tasarım safhasında hazırlanan kalıp dişlerin üzerine yerleştirilir. Hasta tasarımı aynadan, o seans çekilecek fotoğraflardan ya da video görüntülerinden inceleyebilir. Daha sonra kalıp hasta ağzından çıkarılır. Tasarımda düzenleme yapılması istenen durumlar varsa bu seans içerisinde planlanabilir. Tasarımın beğenilmesi durumunda ise uygulama safhasına geçilir.

Uygulama Süreci

Uygulama süreci, dişlerin mevcut durumuna ve yapılması planlanan işlemlere göre değişkenlik gösterebilir. Belirli durumlarda tek seansta tamamlanabilirken yapılması planlanan işlem sayısı fazla ve detaylı olduğunda tedavi süreci birkaç haftayı bulabilir.

İmplant uygulamalarında dijital diş hekimliğinin önemi nedir?

Tasarım aşamasında dijital yöntemlerden faydalanmak, yapılması planlanan protezler için implantın yerleştirilebileceği en ideal konum ve pozisyonların belirlenmesinde oldukça yararlıdır. İmplantın yerleştirilmesi esnasında ise dijital kayıtlar üzerinden hazırlanan rehber plaklarla işlem yapılabilir. Bu sayede hata payı minimuma indirilerek yapılan planlamalara en uygun sonuçlar elde edilir. Bu teknolojiden yararlanabileceğimiz implant uygulamalarının detaylarına Dental İmplant ve All on 4 & All on 6 Uygulamaları yazılarımızdan ulaşılabilir.

Soho Dental Clinic ile Tanışın

Tedavi süreci, ulaşım ve konaklama.

Tedavi Süreci ve Planlama

Ağız için fotoğraflarınızla birlikte bizimle iletişime geçmenizin ardından uzmanlarımız sizin için ön teşhislerini belirledikten sonra tedavi sürecinizi planlayarak, tedavi süresi, ulaşım, konaklama ve paket bütçelerini size bildirirler. Onayınızın ardından randevunuz oluşturulur.

VIP Araçlarla Havaalanı Transferi

Size özel hizmet veren Soho Dental Clinic temsilcisi tüm sürecinizi takip eder. Randevu gününüzde havaalanında sizi VIP araç ile karşılayarak otele ulaşımınızı sağlar. 

İstanbul'un Merkezinde Konaklama

İstanbul’un merkezi Nişantaşı’nda yer alan kliniğimize yürüme mesafesinde bulunan 3-4-5 yıldızlı otelinizde konaklama süreciniz boyunca konum avantajı sayesinde, seyahat ve alışveriş gibi tüm imkanlardan faydalanarak İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

KLİNİĞİMİZDE

Kullandığımız teknolojiler
ve çözüm ortaklarımız.

SOHO DENTAL CLINIC

Uzmanımıza danışın

    Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.