Geri

Kemik Tozu Uygulamaları

TEDAVİLER

Kemik Tozu Uygulamaları

kemik-tozu
İmplant Tedavisi

Kemik Tozu Uygulamaları Nedir?

Kemik kaybı, çeşitli tedavilerin ideal bir şekilde gerçekleştirilebilmesini güçleştirirken bazı fonksiyonlarda ve estetik görünümde de kayıplara neden olur. Planlanan tedavilerin sağlanabilmesi, estetik ve fonksiyonun korunabilmesi için kemik tozları olarak bilinen kemik greftleri kullanılır. Kemik greftleri ile ilgili bölgedeki kemiğin augmentasyonu (kemik ekleme işlemi) yapılarak kaybedilen doku geri kazandırılır. Kemik augmentasyonu işleminde kullanılacak ana malzeme için yapay bir materyal seçilebileceği gibi kişinin kendisinden, başka bir kişiden ya da insan dokuları ile uyum sağlayabilecek başka bir canlıdan alınan kemik grefti de tercih edilebilir.

Paylaş:

Kemik augmentasyonu işlemleri hangi durumlarda tercih edilir?

Diş eti hastalıkları, apse oluşumları, travmalar, diş çekimi ya da yaşa bağlı kemik erimeleri gibi nedenlerle kemik dokusunda kayıp meydana gelebilir. Bu durumlarda bölgedeki diğer dokuların korunması, fonksiyonların ve estetiğin geri kazandırılması amacıyla kemik augmentasyonu tercih edilebilir. Bunun yanı sıra, yapılacak diğer tedavi işlemlerinin ideal bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve uzun ömürlü olması için de kemik augmentasyonu uygulamaları yapılır. En sık tercih edildiği durum, implant uygulaması yapılabilmesi için bölgedeki kemik dokusunda yetersizlik olmasıdır. Kemiğin yüksekliğini ya da genişliğini artırmada, sarkmış sinüs tabanının yükseltilmesi işleminde ya da diş çekimi ile aynı seans implant yapılması planlanan durumlarda kemik greftlerinden yararlanılabilir. Hastalarımız, implant uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgiye Dental İmplant yazımızdan ulaşabilir.

Kemik augmentasyonu tedavi sürecinde sizi neler bekliyor?

İlk muayenede ayrıntılı klinik muayene ile birlikte panoramik röntgen üzerinden çeşitli incelemeler yapılır. Tedavi planının ana hatları belirlendikten sonra hastadan 3 boyutlu radyografi alınır ve kemik dokusunun detaylı incelemesi gerçekleştirilir. Bu radyografide aynı zamanda uygulama alanındaki komşu dokular da net bir şekilde seçilebilir. Komşu dokuları koruyarak kemik üzerinde etkin bir tedavi sağlanabilmesi için ayrıntılı bir tedavi planı oluşturulur. Tedavi planı hastaya aktarıldıktan sonra hekim ve hastanın ortak onayı ile tedavi aşamasına geçilir. Tedavi seansında işlem, lokal anestezi ile konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Anestezi uygulaması yapıldıktan sonra kemik hacminin artırılması gereken bölgeye, işlem için en uygun olan kemik grefti yerleştirilir. Kullanılacak miktar, dokudaki eksikliğin seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Kemik greftini korumak ve kemikleşme işlemini kolaylaştırmak için üzeri, özel bir membran ile örtülür. Kullanılacak greft miktarının minimum olduğu durumlarda implant uygulaması, kemik augmentasyonu tedavileri ile aynı seansta uygulanabilmektedir. İmplantın stabilitesini koruyamayacak derecede kemik dokusu yetersizliği olan durumlarda ise kemik augmentasyonu işleminin bölgede yeterli kalitedeki kemik dokusunu oluşturması beklenmelidir. Bu süreç, kişiden kişiye ve yapılan işleme göre değişmekle birlikte genellikle 6 ayda tamamlanır.

Kemik augmentasyonu tedavisinden sonraki süreçte sizi neler bekliyor?

İşlem sonrasında bölgeye yeni bir doku eklenmesine bağlı olarak bir miktar ağrı ve ödem meydana gelebilir. Hekimin reçete edeceği ilaçların düzenli kullanılması, bölgeye ilk 48 saatlik zaman diliminde soğuk kompres yapılmaya özen gösterilmesi ve rutin ağız hijyeninin sağlanması ile bu durumlar kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Tedavi sonrasındaki süreç konforlu bir şekilde geçmektedir. Ancak bölgedeki iyileşmenin en iyi şekilde sağlanması için ilgili bölgede travma oluşturulacak durumlardan kaçınılmasında yarar vardır. Bu konuda; iyileşme sağlanana kadar sert ya da yapışkan gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmak, bölgeyi darbelerden korumak yararlı olacaktır.

İMPLANT TEDAVİLERİ

Öncesi / Sonrası

Soho Dental Clinic ile Tanışın

Tedavi süreci, ulaşım ve konaklama.

Tedavi Süreci ve Planlama

Ağız için fotoğraflarınızla birlikte bizimle iletişime geçmenizin ardından uzmanlarımız sizin için ön teşhislerini belirledikten sonra tedavi sürecinizi planlayarak, tedavi süresi, ulaşım, konaklama ve paket bütçelerini size bildirirler. Onayınızın ardından randevunuz oluşturulur.

VIP Araçlarla Havaalanı Transferi

Size özel hizmet veren Soho Dental Clinic hasta temsilcisi tüm süreci takip eder. Havaalanında VIP araç ile karşılanarak otelinize ulaşmanızı sağlar.

İstanbul'un Merkezinde Konaklama

İstanbul’un merkezi Nişantaşı’nda yer alan kliniğimize yürüme mesafesinde bulunan 3-4-5 yıldızlı otelinizde konaklama süreciniz boyunca konum avantajı sayesinde, seyahat ve alışveriş gibi tüm imkanlardan faydalanarak İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

KLİNİĞİMİZDE

Kullandığımız teknolojiler
ve çözüm ortaklarımız.

SOHO DENTAL CLINIC

Uzmanımıza danışın

    Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.