Geri

Implant İle Aynı Gün Sabit Diş Ne Demek?

İmplant tedavisi ile aynı gün sabit diş uygulaması, tedavi seansının planlandığı gün içerisinde ilgili bölgeye geçici protezlerin yerleştirilmesi anlamına gelir. Özellikle estetik anlamda önemli oranda dezavantaj olan dişsiz boşluklar, bu uygulamalar ile bir günde ortadan kaldırılabilir.

İmplant ile Aynı Gün Sabit Diş Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

  • Bir diş eksikliğinde tek implant üzerine yapılacak protez uygulamalarında,
  • Dişsiz uzun boşluklarda birden fazla implant üzerine yapılacak köprü protezlerinde,
  • Hiç dişi olmayan hastalarda birden fazla implant üzerine yapılacak All on 4 – All on 6 uygulamalarında uygulanabilir.

İmplant ile Aynı Gün Sabit Diş Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  • Protez uygulaması için gerekli olan uzun bekleme sürelerini tek güne indirir.
  • Eksik ya da sağlıksız dişlerin neden olduğu fonksiyon kayıplarının kısa sürede ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
  • Ani diş kayıplarının neden olabilecekleri problemlerin elimine edilmesine yardımcı olur.
  • Estetik görünümün bir günde düzenlenebilmesine olanak tanır. Bu sayede hastaların özgüveninin artmasına önemli oranda yardımcı olur.

İmplant ile Aynı Gün Sabit Diş Kimlere Uygulanabilir?

İmplant ile aynı gün sabit diş uygulamaları, genellikle ağız sağlığını bozan ve çekimi gerekli olan dişlere sahip hastalarda dişlerin çekim işlemleri ile birlikte uygulanır. Bu sayede hastalar tedavi sonrasında hem sağlıklarına hem de yeni ve estetik bir gülüşe kavuşurlar. Bir kaza sonucu meydana gelen ani diş kayıpları sonrasında da kısa sürede tedavinin sağlanması adına ideal bir uygulamadır. Bu uygulama aynı zamanda uzun zaman önce dişlerin kaybedildiği ya da genetik olarak eksik olduğu hastalarda da dokuların uygulama için yeterli olduğu durumlarda tercih edilebilir. İmplant ile aynı gün sabit diş uygulamaları, sıklıkla lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Tüm ağızda işlem yapılacak uzun süreli tedavilerde ise işlemle sedasyon ile konforlu bir şekilde uygulanabilir. Yarı uyku halinin oluşturulduğu sedasyon uygulamaları hakkında daha ayrıntılı bilgiye “Sedasyon Diş Hekimliği” yazımızdan kolaylıkla ulaşılabilir.

Kişinin implant ile aynı gün diş tedavisi için uygunluğu; tedavi yapılacak alanda dişlerin varlığına, kemik dokusunun miktarına ve sağlığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. İmplantın kemik ile bağlantısının ideal olarak sağlanabileceği ve operasyon sonrası protezler için ölçünün doğru bir şekilde alınabileceği durumlarda operasyon ile aynı gün geçici protezler hazırlanabilir. Tedaviye uygunluğun kesin olarak belirlenebilmesi için hastanın ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi gereklidir. Cerrahi alanda özelleşmiş tecrübeli kadroya sahip ekibimiz ayrıntılı muayeneler ile bu tedavi yönteminin sizin için uygunluğunu değerlendirebilir.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.