Geri

Yüze Estetik Uygulamalar Yaptırmadan Önce Diş Hekimine Muayene Olmalı

Dişlerin, çene kemiklerinin veya bu alanları çevreleyen yumuşak dokuların kalıtımsal olarak ideal forma sahip olmaması ya da çeşitli nedenlerle hasar görmesi sonucunda yüz profilinde kişilerin beklentisinden uzak bir görünüm ortaya çıkabilir. Bu durum, kimi zaman özgüvende negatif etkiye neden olarak kişinin yüz estetiği uygulamalarına yönelmesine neden olabilir. Ancak yüzün çeşitli bölgelerinde ağız ve diş dokularına bağlı olarak estetik kayıp meydana gelmişse ağız ve diş dokusu tedavi edilmeden yapılan lokal estetik uygulamalar kişinin beklentisine uygun estetik sonuç sağlamayabilir. Aynı zamanda bu dokulardaki uyumsuzluğun tedavi edilmemesine bağlı olarak ağız ve diş sağlığı uzun dönemde önemli oranda bozulabilir. 

Bu durumlarda yüz estetiği uygulamalarından önce ayrıntılı diş hekimi muayenesi ile estetik kaybın ana nedeni belirlenebilir ve doğru tedaviler ile kişi hem yüz estetiğinde sağlamak istediği değişime hem de ideal fonksiyonel özelliklere aynı anda kavuşabilir.

Yüz estetiğinde diş ve diş eti görünümü, yüze ifadesini oluşturan en önemli etkenlerden birisidir. Bu dokularda yetersiz ağız bakımı, diş sıkma/gıcırdatma , asitli gıda tüketimi, mide problemleri gibi pek çok etkene bağlı olarak meydana gelen aşınmalar, kayıplar ya da hastalıklar alt yüz yüksekliğinin düşmesine neden olabilir. Bu durum yüz profilinde birçok değişime neden olabilir;

  • Kişi bulunduğu yaştan daha ileri bir yaşta gözükebilir.
  • Dudak incelir, dudak kenarı aşağı sarkar.
  • Alt yüz kaslarının çökmesine bağlı olarak yüz çizgileri belirginleşir.
  • Yanak dolgunluğu kaybedilir.
  • Yüzün doğal hattı kaybedilir ve daha yuvarlak bir yüz profili gözlenir.

Dokuların sağlıklı olduğu durumlarda ise dişlerin ve diş etlerinin konumları hem gülüş estetiğinde hem de yüz estetiğinde dezavantaj oluşturabilir. Örneğin ön dişlerin bulunması gereken hattan daha geride yer aldığı dudak desteğinin yeterli oranda sağlanamamasına bağlı olarak dudaklar daha ince görülebilir. Dişlerin neden olduğu estetik kayıplar problemin ana nedenine bağlı olarak; tel tedavileriyle, bonding uygulaması olarak bilinen estetik dolgu uygulamalarıyla ya da çeşitli protez işlemleri ile ortadan kaldırılabilir. Gerekli durumlarda diş eti dokusu gingivektomi ya da gingivoplasti uygulamaları ile düzenlenerek hem gülüş estetiği hem de dudak konumu düzenlenebilir.

Çenelerin boyutu ve konumu; diş hekimlerinin tedavi kapsamında yer alan, pek çok fonksiyonel probleme neden olan ve yüz estetiğinde önemli oranda etkili bir başka konudur. Üst çenenin ideal boyutundan küçük ve geride olduğu durumlarda, yetersiz yumuşak doku desteğine bağlı olarak burun ucu ideal konumundan daha aşağıda konumlanabilir. Alt çenenin olması gerekenden küçük ya da büyük olduğu durumlarda iskeletsel bozukluğun çeşidine bağlı olarak yüz yüksekliği değişebilir, yüzdeki açısal oranlar bozulabilir çene hattının estetik görünümü kişinin beklentisini karşılamayabilir. Bu durumlar, hastanın yaşına bağlı olarak çeşitli ortodontik ya da cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilir.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.